HANGİ SİGORTA FİRMALARI İLE ÇALIŞIYORUZ?
Tüm Kasko/Sigorta Firmalarının poliçe onarımlarını özel servis olarak gerçekleştirmekteyiz.

SİGORTA – KASKO HASAR ONARIM İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?
Kaza tespit tutanağının sürücüler tarafından doldurulmasındaki amaç, kaza anında polisin gelmesini bekleyerek zaman kaybı, trafik sıkışıklığı gibi durumların önüne geçmektir. Trafik polisine ihtiyaç duymaksızın, kazaya karışan araç ve sürücülerin, beyanlarına istinaden hızlı ve kolayca hazırlanacak bir tutanakla işlemleri sonuçlandırmaktır.

Hasar anında doldurulacak kaza tespit tutanağı sayesinde;

  • Kazanın yeri ve tarihi,
  • Kazanın türü, kazaya karışan araçlar ve sürücüleri
  • Yol ve çevre özellikleri,
  • Kusur dağılım oranları belirlenebilmektedir.

Kaza tespit tutanağı, yazdığınız ifadelere ve kroki çizimine göre değerlendirilmekte  olduğu için kaza tespit tutanağını doldururken;

Anlaşılır, açık bir dille, okunaklı bir yazıyla yazmak sizin yararınızadır.  Formda istenen krokiyi çizerken bazı detayları belirtmek işinizi o an uzatıyormuş gibi görünse de, kaza anını göremeyen sigortacınız ve komisyon üyelerinin sağlıklı karar vermesi açısından büyük önem taşımaktadır.  Araç plakalarının, yolun, tek yönlü ya da ayrılmış yol, olup olmadığının belirtilmesi, varsa trafik levhalarının, trafik akış yönünün işaretlenmesi, araçların bu yol üzerindeki konumu kusur oranları belirlenirken göz önünde bulundurulacak bilgilerdir. Farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarda duruma açıklık getirmesi bakımından önemlidir.

Hasar Tespiti İçin İstenen Belgeler Nelerdir?
Kaza sonrasında ikinci adım doldurulan kaza tespit tutanaklarının imzalı bir kopyası ile sigorta acentenize başvurmaktır. Bilgileriniz sigorta acenteniz tarafından TRAMER sistemine kaydedilmekte ve kusur dağılım oranlarınız belirlenebilmektedir.

Kusur dağılım oranları konusunda sigorta şirketleri bir anlaşmaya varamazlarsa, hasar dosyası, kaza tespit tutanağı değerlendirme komisyonu tarafından incelenir. Komisyon üç iş günü içinde hasar dosyasının kusur oranlarını sonuçlandırır.

Kaza tespit tutanağı ve hasar anında istenen diğer belgelerle sigorta şirketinize 5 iş günü içinde ulaşarak hasar dosyanızı açtırmalısınız. Aracınızın hasarı ile ilgili tüm takiplerinizi bu dosya numarası üzerinden yaptığınız için kaybetmemeniz gerekmektedir.

Hasar tespiti için kaza tespit tutanağı ile birlikte istenen belgeler şunlardır:

  • Sigorta poliçeniz,
  • Sigorta primlerini zamanında ve eksiksiz ödediğinize dair belgeler,
  • Sürücü belgeniz,
  • Aracınızın trafik ve tescil belgeleri,
  • Kazayı gösteren fotoğraflar,
  • Banka hesabı IBAN Numaranız.

Kazanın oluş şekline ve eksper raporuna göre sigorta tarafından daha sonra başka belgeler de istenebilir. Acenteniz sizi bu konuda yönlendirecektir.

Sigortaya başvurmanızın ardından dosyanız açılmakta ve sigorta eksperi aracınızı görmek ve incelemek için aracınızın bulunduğu servise gelmektedir. Eksper tarafından tespit edilen hasar bedeli sonrasında onarım onayı verilen aracınızın tamir çalışmaları başlar.